Budowa mieszkań w Polsce: Analiza najnowszych danych GUS

Poznaj autora
Udostępnij

Polski rynek mieszkaniowy jest jednym z kluczowych wskaźników gospodarczych, który odzwierciedla nie tylko kondycję sektora budownictwa, ale także stan życia i możliwości finansowe obywateli. Ostatnie dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wskazują na istotne zmiany w sektorze budowlanym.

Spadek liczby pozwoleń na budowę

Według informacji udostępnionych przez GUS, liczba mieszkań, na które wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, spadła w lipcu bieżącego roku o imponujące 14,1% w porównaniu z lipcem ubiegłego roku, osiągając poziom 19 208. Co więcej, w ujęciu miesięcznym obserwujemy spadek o 8%. Warto podkreślić, że inwestorzy, którzy budują nieruchomości na sprzedaż lub wynajem, uzyskali w ubiegłym miesiącu aż o 16,7% mniej pozwoleń w porównaniu z rokiem poprzednim i o 10,9% mniej niż w poprzednim miesiącu, co wskazuje na trudności w sektorze komercyjnym.

W okresie styczeń-lipiec 2023 roku wydano pozwolenia lub zgłoszono budowę 131,1 tys. mieszkań, co oznacza spadek o znaczące 32,3% w stosunku do analogicznego okresu w 2022 roku. Najwięcej pozwoleni na budowę otrzymali deweloperzy (85,6 tys., spadek o 35,4% r/r) oraz inwestorzy indywidualni (41,6 tys., spadek o 28,7%). To formy budownictwa, które stanowią aż 97% ogółu mieszkań. W pozostałych formach budownictwa odnotowano 3,9 tys. mieszkań, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Rozpoczęte budowy mieszkań

Również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w lipcu bieżącego roku, wykazuje pewne zmiany. Pomimo spadku o 0,5% w porównaniu z lipcem 2022 roku, w ujęciu miesięcznym zanotowano niewielki wzrost o 0,3%. Warto zwrócić uwagę, że wśród deweloperów odnotowano znaczący wzrost liczby rozpoczętych budów mieszkań, co może sugerować, że to sektor wciąż znajduje się w dobrej kondycji. Deweloperzy zanotowali wzrost o 10,8% w porównaniu z rokiem poprzednim i o 4,4% w ujęciu miesięcznym.

W okresie styczeń-lipiec 2023 roku rozpoczęto budowę 101,8 tys. mieszkań, co stanowi spadek o 25,1% w porównaniu z rokiem poprzednim. Deweloperzy rozpoczęli budowę 57,2 tys. mieszkań (o 28,4% mniej), a inwestorzy indywidualni 42,2 tys. (o 21,8% mniej). Te dwie formy budownictwa dominują na rynku i odpowiadają za 97,7% ogólnej liczby mieszkań w budowie. W pozostałych formach budownictwa rozpoczęto budowę 2,4 tys. mieszkań, co jest minimalnym wzrostem w porównaniu z poprzednim rokiem.

Może zaintetesuje Cię:

Liczba mieszkań oddanych do użytku

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w lipcu bieżącego roku spadła o 16,9% w porównaniu z lipcem 2022 roku, wynosząc 14 481 mieszkań. W ujęciu miesięcznym spadek wyniósł aż 20,2%. Deweloperzy oddali do użytkowania 9 298 mieszkań, co oznacza spadek o 12,6% w porównaniu z rokiem poprzednim. W ujęciu miesięcznym spadek wyniósł 30%.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-lipiec 2023 roku oddano do użytkowania 126,4 tys. mieszkań, co stanowi minimalny spadek o 0,2% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2022. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 73,6 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 0,3% w porównaniu z rokiem poprzednim, natomiast inwestorzy indywidualni dostarczyli 50,6 tys. mieszkań, co stanowi spadek o 2%. Te dwie formy budownictwa stanowią ogromną większość nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa oddano do użytkowania 2,2 tys. mieszkań, co jest niewielkim wzrostem w porównaniu z rokiem poprzednim.

Warto również zaznaczyć, że przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych do użytkowania wynosiła 93,8 m2, co stanowi niewielki spadek o 1,6% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Podsumowując, dane GUS wskazują na spadający rynek budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Zarówno liczba pozwoleń na budowę, rozpoczętych budów, jak i oddanych mieszkań do użytkowania wykazuje tendencję spadkową. Deweloperzy stanowią kluczowy gracz na rynku i mają istotny wpływ na te statystyki. Jednak warto zaznaczyć, że mimo tych wyzwań, rynek deweloperski nadal wydaje się być stosunkowo stabilny w porównaniu z innymi sektorami gospodarki. Należy również mieć nadzieję, że działania podejmowane przez rząd oraz inne instytucje pomogą w ożywieniu tego kluczowego sektora gospodarki.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.