Analiza raportu PKO BP: “Puls Nieruchomości: Bezpieczny Kredyt 2%” – przegląd danych

Poznaj autora
Udostępnij

Raport PKO BP na temat programu “Bezpiecznego Kredytu 2%” dostarcza cennych wskazówek na temat zachowań konsumentów i trendów na rynku nieruchomości. Dzięki niemu możemy lepiej zrozumieć, jakie są priorytety kredytobiorców i jakie czynniki wpływają na ich decyzje zakupowe.

W tekście przedstawię skróconą syntezę kluczowych informacji z raportu.

Bezpieczny Kredyt 2% - spójrzmy na dane

  • Badając prawie 22 tys. wniosków o BK2% zauważamy, że konsumenci preferują mieszkania nad domami. To może być związane z chęcią młodszych ludzi do mieszkania w dużych miastach oraz traktowania domów jako opcję na późniejsze lata. Łatwiej też znaleźć stosunkowo tańsze mieszkanie dostępne w ramach kredytu.
  • Choć większość nieruchomości w BK2% pochodzi z rynku wtórnego, przewaga ta nad rynkiem pierwotnym jest mniejsza niż w tradycyjnych kredytach. BK2% zwiększył również popyt na mieszkania w trakcie budowy.
  • W miejscach atrakcyjnych inwestycyjnie i tam, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna, BK2% nie jest popularny. Częściej korzystają z niego mieszkańcy małych i średnich miast w Polsce centralnej i zachodniej. Z sześciu największych miast najmniejsze zainteresowanie BK2% było w Warszawie, a największe w Poznaniu.
  • Mieszkania w BK2% są generalnie tańsze i mniejsze niż w tradycyjnych kredytach, co jest częściowo efektem ograniczeń programu i dostosowania oferty przez deweloperów.

Przyjrzyjmy się danym z PKO Banku Polskim: w ciągu pierwszych 2,5 miesiąca programu BK2% przyjęto prawie 22 tys. wniosków. Intensywność składania wniosków była największa w lipcu.

Założenia BK2% pozwalały na zakup pierwszego mieszkania, domu, działki czy finansowanie budowy. W praktyce jednak, mieszkania były wybierane częściej niż domy. Młodzi ludzie preferują życie w mieście, a domy pod miastem są często traktowane jako kolejny etap życia. Cena domu, choć za metr kwadratowy może być niższa, jest ogólnie wyższa niż mieszkania. Z danych wynika, że w większych miastach dominują wnioski o mieszkania, a w mniejszych miejscowościach i na obszarach wiejskich – domy.

W przypadku domów jednorodzinnych, konsumenci częściej wnioskowali o BK2% na zakup niż na budowę. Co ciekawe, wnioski o kredyt na mieszkania na rynku pierwotnym były bardziej popularne w programie BK2% niż w tradycyjnych kredytach, mimo że młodzi preferują rynek wtórny. Może to wynikać z atrakcyjnych cen proponowanych przez deweloperów.

W kwestii cen mieszkań, średnia cena w programie BK2% jest niższa, zwłaszcza w Warszawie na rynku pierwotnym i wtórnym. Na rynku wtórnym, mieszkania w programie BK2% są częściej przeznaczone do zamieszkania niż do remontu czy wykończenia, co może wskazywać na ich przeciętny standard.

Na koniec, patrząc na zainteresowanie BK2% na mapie Polski, zauważamy niższe zainteresowanie w miejscach z mniejszą liczbą młodszej populacji oraz tam, gdzie nieruchomości są traktowane jako inwestycje. Jednak mieszkańcy małych i średnich miast w Polsce centralnej i zachodniej chętnie korzystali z programu. Wskaźnik zainteresowania BK2% w różnych grupach miejscowości w porównaniu z tradycyjnym kredytem jest również interesujący.

źródło: https://centrumanaliz.pkobp.pl/

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty