W najbliższych dniach zostanie opublikowana kluczowa informacja dotycząca wskaźnika referencyjnego, który ma zastąpić WIBOR. Prezes Związku Banków Polskich (ZBP), Tadeusz Białek, poinformował na konferencji prasowej, że komunikat w tej sprawie może pojawić się już w środę.
„Zakładam, że w tym tygodniu będzie komunikat przygotowany przez Narodową Grupę Roboczą (NGR) i w tym komunikacie będzie informacja, jakie są dalsze kroki przewidziane i jak będzie wyglądać dalsza procedura związana z zastąpieniem wskaźnika WIBOR wskaźnikiem alternatywnym” – powiedział Białek.
Przegląd wskaźników alternatywnych
W marcu Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ogłosił decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR typu RFR (Risk-Free Rate). Przegląd obejmuje zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Wniosek o przeprowadzenie takiego przeglądu złożyło Ministerstwo Finansów.
Plan reformy do 2027 roku
Planowy termin zakończenia reformy to koniec 2027 roku. Jest to ostateczna data zaprzestania publikacji WIBOR-u. Zastąpienie tego wskaźnika ma kluczowe znaczenie dla stabilności rynku finansowego w Polsce, wpływając na kredyty hipoteczne, obligacje oraz inne instrumenty finansowe.
Proces ten jest częścią szerszej inicjatywy mającej na celu dostosowanie polskiego rynku finansowego do międzynarodowych standardów i zwiększenie jego przejrzystości. Wprowadzenie nowego wskaźnika referencyjnego ma również na celu lepsze odzwierciedlenie rzeczywistych warunków rynkowych.
Co oznacza to dla konsumentów i instytucji finansowych?
Zmiana wskaźnika referencyjnego będzie miała bezpośredni wpływ na warunki kredytowe oferowane przez banki. Konsumenci powinni być świadomi nadchodzących zmian i ich potencjalnego wpływu na zobowiązania finansowe. Instytucje finansowe z kolei muszą przygotować się na dostosowanie swoich systemów i procedur do nowego wskaźnika.
Będziemy na bieżąco informować o dalszych krokach w tym procesie oraz o publikacji oficjalnego komunikatu Narodowej Grupy Roboczej.