ING Bank Śląski ogłosił decyzję o zakończeniu sprzedaży kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na wskaźniku WIRON. Informację tę przekazał Piotr Utrata, rzecznik prasowy banku. Decyzja ta zaskoczyła wiele osób, biorąc pod uwagę, że ING był pionierem w Polsce w oferowaniu kredytów opartych na WIRON-ie.
Powody wycofania WIRON-u
Wycofanie kredytów opartych na WIRON-ie związane jest z przeciągającymi się pracami Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej (NGR), która miała podjąć decyzję dotyczącą nowego wskaźnika referencyjnego dla kredytów hipotecznych, zastępującego WIBOR. Wstępnie zakładano, że będzie nim właśnie WIRON.
“Bank podjął tę decyzję, ponieważ chce ograniczyć poziom niepewności klientów co do ostatecznego kształtu reformy wskaźników referencyjnych” – tłumaczył Piotr Utrata. ING, jako pierwszy bank w Polsce, wprowadził kredyty oparte na WIRON-ie w czerwcu ubiegłego roku. Decyzja ta była wtedy komentowana przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Jacka Jastrzębskiego, który wyrażał nadzieję, że inne banki pójdą w ślady ING.
Co dalej z klientami?
Klienci, którzy zaciągnęli kredyty oparte na WIRON-ie, nie muszą się martwić o nagłe zmiany. Wskaźnik WIRON nadal jest notowany przez GPW Benchmark. “Wycofanie oferty kredytów zmiennoprocentowych nie będzie miało na nich wpływu. W przypadku urzędowej zmiany wskaźnika referencyjnego, klienci mają w umowach odpowiednie zapisy umożliwiające dostosowanie do takiej sytuacji” – zapewniał ING Bank Śląski.
Bank dodał, że teraz w jego ofercie znajdą się tylko produkty hipoteczne z oprocentowaniem okresowo stałym.
Przyszłość WIBOR-u
Obecnie na rynku stosowany wskaźnik WIBOR, który ma kluczowe znaczenie dla oprocentowania kredytów i obligacji, ma zostać zastąpiony przez wskaźnik WIRON do końca 2027 roku. Jednak minister finansów, Andrzej Domański, poprosił o ponowny przegląd wskaźników alternatywnych dla WIBOR-u. Decyzja Narodowej Grupy Roboczej w tej sprawie ma zostać ogłoszona jeszcze w tym miesiącu.
- W połowie czerwca Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych będzie podejmować decyzje o wskaźniku, który zastąpi WIBOR – informował w kwietniu na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek.
Podsumowanie
Decyzja ING Banku Śląskiego o wycofaniu kredytów hipotecznych opartych na WIRON-ie jest znaczącym krokiem w kontekście trwających prac nad reformą wskaźników referencyjnych w Polsce. Mimo że klienci ING nie muszą obawiać się nagłych zmian w swoich umowach, cała sytuacja wskazuje na potrzebę dalszych działań i klarowności w kwestii przyszłości wskaźników referencyjnych na polskim rynku finansowym.