Na rynku mieszkaniowym siły popytu i podaży w niewidzianej od dawna równowadze

Poznaj autora
Udostępnij

W drugim kwartale 2024 roku rynek mieszkaniowy w Polsce osiągnął równowagę między siłami popytu i podaży, co jest zjawiskiem rzadko obserwowanym w ostatnich latach. Raport PKO BP przedstawia szczegółową analizę sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych, ofert deweloperskich oraz trendów cenowych, które kształtują aktualny stan rynku.

Kredyty mieszkaniowe

Według danych Związku Banków Polskich, sprzedaż nowych kredytów mieszkaniowych w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosła 26,9 mld zł, co oznacza wzrost o 259% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, ale spadek o 4% w porównaniu do ostatniego kwartału 2023 roku. Udzielono 64,5 tys. kredytów, co stanowi wzrost o 193% r/r i spadek o 6% q/q. Pomimo lekkiego osłabienia w stosunku do 4q23, wyniki te są jednymi z najwyższych w ostatnich latach, porównywalne do rekordowego 4q23 (efekt programu BK2%) i 3q21 (szczyt boomu mieszkaniowego).

Popyt na kredyty

Według Biura Informacji Kredytowej, w maju 2024 roku wartość zapytań o nowe kredyty mieszkaniowe wzrosła o 45% r/r, a liczba potencjalnych kredytobiorców wyniosła 26,7 tys. (+21% r/r). Pomimo zakończenia programu BK2% na początku stycznia, popyt na kredyty w 1q24 pozostał relatywnie wysoki – o około 30% wyższy w porównaniu z pierwszą połową 2023 roku. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego osiągnęła rekordowy poziom 435 tys. zł (14% r/r).

Oferta deweloperska

Z raportu JLL wynika, że na koniec 1q24 oferta deweloperska w sześciu największych aglomeracjach wynosiła 42,4 tys. mieszkań, co stanowi wzrost o 17% q/q i jest bliskie poziomowi z 1q23. Sytuacja na rynku jest zróżnicowana w zależności od miasta – największy spadek oferty odnotowano w Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu, natomiast w Łodzi oferta wzrosła o 51% r/r, zajmując drugie miejsce po Warszawie.

Dostosowanie deweloperów

Duże firmy deweloperskie dostosowują się do zmieniających warunków rynkowych. Na koniec 1q24 liczba projektów w toku wzrosła o 28% r/r, a wzrost przedpłat klientów o 54% r/r wspiera podejmowanie nowych projektów. Liczba gotowych mieszkań spadła o 13% r/r i 42% w porównaniu do 4q23, co przy wolno rosnącej podaży pozwala na utrzymanie wysokich cen oferowanych lokali.

Perspektywy

W perspektywie roku oczekuje się lekkiego hamowania wzrostu średnich cen transakcyjnych mieszkań do 5-8% r/r. Na tendencje wzrostowe wpływa opóźnione wznowienie obniżek stóp procentowych NBP, wygaśnięcie popytu kredytowego związanego z programem BK2%, a także stopniowo zwiększana podaż mieszkań. Niepewność dotycząca wsparcia popytu kredytowego może skłonić deweloperów do większej ostrożności przy rozpoczynaniu nowych projektów.

Podsumowanie

Rynek mieszkaniowy w Polsce w drugim kwartale 2024 roku charakteryzuje się równowagą między popytem a podażą. Wysoki poziom sprzedaży kredytów mieszkaniowych oraz rosnąca oferta deweloperska wskazują na stabilizację rynku. W przyszłości oczekuje się lekkiego hamowania wzrostu cen, jednak wiele czynników nadal wspiera popyt na mieszkania, co może prowadzić do kontynuacji tendencji wzrostowych w dłuższej perspektywie.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty