Polska ma najdroższe kredyty mieszkaniowe w UE

Poznaj autora
Udostępnij

Jeszcze pół roku temu nie można było powiedzieć, że Polska ma najdroższe kredyty mieszkaniowe w Unii Europejskiej.

Sytuacja jednak się zmieniła. W 2023 roku pojawiły się informacje o wysokim oprocentowaniu polskich kredytów mieszkaniowych, ale wówczas Węgry miały wyższe średnie oprocentowanie nowych “hipotek”. Obecnie Polska jest na pierwszym miejscu pod względem kosztów kredytów mieszkaniowych w UE.

Analiza oprocentowania kredytów mieszkaniowych w UE

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przyjrzeli się sytuacji i potwierdzili, że polskie kredyty mieszkaniowe są obecnie najdroższe w całej Unii Europejskiej. Poprzednia analiza oprocentowania kredytów mieszkaniowych z grudnia 2023 roku wskazywała na Węgry jako kraj z najwyższym oprocentowaniem. Jednak w kwietniu 2024 roku sytuacja się zmieniła.

W kwietniu 2024 roku średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w Polsce wyniosło 7,72%, niewiele różniąc się od grudniowego wyniku 7,67%. Tymczasem na Węgrzech, dzięki cyklowi obniżek stóp procentowych, średnie oprocentowanie spadło do 6,80%. Mimo że węgierskie oprocentowanie nadal było wysokie na tle unijnej średniej (4,44%), to Polska przejęła niechlubne pierwsze miejsce.

Porównanie z innymi krajami UE

Na tle innych krajów unijnych, Polska wypada bardzo niekorzystnie. Na przykład na Malcie średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło 2,01%, w Bułgarii 2,49%, w Belgii 3,43%, a we Francji 3,49%. Te różnice pokazują ogromną przepaść między Polską a krajami z niższym oprocentowaniem kredytów mieszkaniowych.

Oprocentowanie starszych kredytów mieszkaniowych

Dla osób już posiadających kredyty mieszkaniowe, ważne jest również porównanie oprocentowania starszych „hipotek”. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zaprezentowali dane dotyczące średniego oprocentowania spłacanych kredytów mieszkaniowych w walucie danego kraju. W kwietniu 2024 roku średnie oprocentowanie spłacanych kredytów mieszkaniowych w Polsce wynosiło 7,62%, co również stawia Polskę na pierwszym miejscu wśród krajów UE. Różnica w porównaniu do Rumunii (7,56%) była niewielka, ale istotna.

Wysokie oprocentowanie spłacanych „hipotek” charakteryzowało także takie kraje jak Estonia (5,97%), Litwa (5,90%), Łotwa (6,13%) oraz Węgry (5,80%). Na drugim biegunie znajdowały się państwa z niskim oprocentowaniem kredytów mieszkaniowych: Francja (1,70%), Niemcy (1,98%), Belgia (2,15%) i Słowacja (2,22%). Czynnikiem sprzyjającym niskim wynikom w tych krajach jest przynależność do Strefy Euro i duży udział kredytów z oprocentowaniem ustalonym jeszcze w czasach niskich kosztów pieniądza.

Przyszłość oprocentowania kredytów w Polsce

W kontekście prezentowanych statystyk rodzi się pytanie, czy Polska pozostanie liderem pod względem wysokiego oprocentowania kredytów mieszkaniowych w najbliższych miesiącach. Niestety, taki scenariusz wydaje się prawdopodobny. Pierwsze obniżki stóp procentowych NBP mogą nastąpić dopiero w 2025 roku, co stanowi ważny sygnał dla rynku mieszkaniowego.

Wysokie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w Polsce ma wpływ na całą gospodarkę oraz sytuację finansową wielu rodzin. Wzrost kosztów kredytów może ograniczać dostępność mieszkań dla młodych ludzi i rodzin, co z kolei wpływa na rynek nieruchomości i całą gospodarkę. Zmiany na rynku kredytów mieszkaniowych będą z pewnością bacznie obserwowane zarówno przez ekspertów, jak i potencjalnych kredytobiorców.

żródło: rynekpierwotny.pl

Powiązane posty