Glapiński: Prawdopodobieństwo obniżki stóp do końca roku jest zerowe

Poznaj autora
Udostępnij

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się pozostawić stopy procentowe NBP bez zmian. Ta decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Po czerwcowym posiedzeniu RPP stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego będą się kształtować następująco:

•Stopa referencyjna: 5,75% w skali rocznej

•Stopa lombardowa: 6,25% w skali rocznej

•Stopa depozytowa: 5,25% w skali rocznej

•Stopa redyskonta weksli: 5,80% w skali rocznej

•Stopa dyskontowa weksli: 5,85% w skali rocznej

Utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie było jednomyślnie przewidywane przez ekonomistów. Bez zmian pozostawała cena pieniądza w banku centralnym również na wcześniejszych posiedzeniach RPP.

Konferencja Prezesa Glapińskiego

Prezes NBP Adam Glapiński na konferencji prasowej podjął temat przyszłych obniżek stóp procentowych. Zgodnie z jego słowami, prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych do końca roku jest zerowe. Dążymy do utrzymania inflacji na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym w średnim okresie, czyli około 2 lat.

Rezerwy złota i gotówki

Adam Glapiński poinformował również o zwiększeniu zasobów złota przez NBP. W 2023 roku kupiono 130 ton złota, a ostatnio udało się nabyć dodatkowe 5 ton. Zasoby złota wynoszą obecnie 363 tony, a celem jest osiągnięcie poziomu 20% ogółu rezerw walutowych. Złoto oraz rezerwy walutowe są kluczowe w przypadku niespodziewanych sytuacji, w tym zagrożeń wojennych.

Prezes NBP podkreślił również znaczenie gotówki jako kluczowego środka płatniczego w przypadku ataków cybernetycznych. NBP posiada zasoby fizycznie gotowego pieniądza, które są wystarczające do zaspokojenia trzykrotnie większego popytu niż obecnie.

Inflacja i polityka pieniężna

Glapiński zaznaczył, że inflacja od 4 miesięcy znajduje się w celu inflacyjnym, co jest sukcesem NBP. Inflacja bazowa również powoli spada, choć nadal pozostaje wysoka. RPP koncentruje się na tym, aby inflacja była trwale niska, a celem jest utrzymanie się w celu inflacyjnym w średnim okresie.

Podwyżki stóp procentowych

Prezes NBP stanowczo stwierdził, że stopy procentowe nie mogą zostać obniżone. W przypadku utrzymania się wysokiej inflacji, Rada Polityki Pieniężnej nie zawaha się przed podwyżką stóp procentowych.

Polityka fiskalna i kurs złotego

Glapiński zauważył, że luźna polityka fiskalna oraz szybki wzrost płac stanowią silny bodziec inflacyjny. Jednak kurs złotego, który jest mocny, działa przeciwinflacyjnie. Wysokie stopy procentowe wzmacniają kurs złotego, co z kolei wzmacnia transmisję polityki NBP. Obniżki stóp procentowych przez EBC dodatkowo wspierają wzmocnienie złotego, co działa antyinflacyjnie.

Podsumowując, prezes NBP Adam Glapiński wykluczył możliwość obniżki stóp procentowych do końca roku, wskazując na konieczność utrzymania stabilności inflacji i silnego kursu złotego w obliczu obecnych wyzwań gospodarczych.

Poznaj autora
Udostępnij