Deweloperzy w słabych nastrojach. Stabilizacja cen na rynku pierwotnym

Poznaj autora
Udostępnij

W czerwcu 2024 roku po raz kolejny odnotowano spadki Indeksu Nastrojów Deweloperów – wskaźnika opracowywanego od ponad roku przez portal Tabelaofert.pl. Deweloperzy nie przewidują ani wzrostu, ani spadku cen, ale liczą się z niższą sprzedażą mieszkań.

Sygnały stabilizacji cen

Indeks Nastrojów Deweloperów osiągnął poziom 0,06 pkt., co może być sygnałem stabilizacji cen mieszkań na rynku pierwotnym. Przed rokiem wskaźnik ten wynosił 0,8 pkt. Celem indeksu jest badanie krótkookresowych przewidywań deweloperów w zakresie zmian cen oraz poziomów sprzedaży. Obecnie w badaniu bierze udział niemal 200 firm deweloperskich z całej Polski. Na horyzoncie widać stabilizację cen na rynku, co potwierdzają również najnowsze dane Barometru Cen Mieszkań portalu Tabelaofert.pl, opublikowane 1 lipca 2024. Obecnie 80% deweloperów spodziewa się stabilizacji cen w krótkim terminie, 13% wzrostu, a 7% spadku.

Realne przewidywania deweloperów

„Przewidywania deweloperów w zakresie cen sprzed trzech miesięcy sprawdziły się. Już w marcu znacznie wzrosła grupa respondentów spodziewająca się stabilizacji. Zgodnie z danymi Barometru Cen Mieszkań portalu Tabelaofert, w czerwcu w 7 z 15 miast ceny zmieniły się w granicach od -0,2% do +0,2%, co świadczy o realnej ocenie sytuacji przez deweloperów” – powiedział Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl oraz REDNET Property Group.

Spadki tempa sprzedaży

Indeks zmiany tempa sprzedaży po raz drugi z rzędu jest pod kreską, dodatkowo odnotowano również najniższy odczyt w jego 14-miesięcznej historii – wskaźnik osiągnął wartość -0,15 pkt. W czerwcu prawie połowa ankietowanych deweloperów (49,6%) spodziewała się stabilizacji sprzedaży na obecnym poziomie, ale prawie co trzeci (31,3%) przewiduje, że sprzedaż mieszkań będzie dalej spadać. Tylko co szósty deweloper (16,5%) oczekuje wzrostu tempa sprzedaży w nadchodzących miesiącach.

Rynek w trendzie spadkowym

„Tutaj również oczekiwania deweloperów mają odzwierciedlenie w sytuacji rynkowej. Według danych portalu Tabelaofert.pl łącznie na 15 rynkach sprzedaż w maju i czerwcu 2024 była w trendzie spadkowym. Spadek sprzedaży jest szczególnie widoczny w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków i Wrocław” – dodał Chojnacki.

Analiza sytuacji

Sytuacja na rynku nieruchomości jest złożona. Z jednej strony mamy stabilizację cen, co teoretycznie powinno sprzyjać kupującym, z drugiej jednak strony, spadające tempo sprzedaży może sugerować, że popyt na mieszkania maleje. Przyczyny tego zjawiska mogą być różnorodne: od zmieniających się preferencji mieszkaniowych po rosnące stopy procentowe, które wpływają na zdolność kredytową potencjalnych nabywców.

Przyszłość rynku nieruchomości

Eksperci podkreślają, że najbliższe miesiące mogą być kluczowe dla przyszłości rynku nieruchomości. Jeżeli spadkowy trend sprzedaży się utrzyma, deweloperzy mogą być zmuszeni do wprowadzenia bardziej agresywnych promocji lub obniżek cen, aby przyciągnąć klientów. Z kolei stabilizacja cen może okazać się krótkotrwała, jeżeli sytuacja gospodarcza nie ulegnie poprawie.

Wnioski

Wnioski płynące z najnowszych danych są jasne: rynek pierwotny mieszkań w Polsce stoi przed wyzwaniem stabilizacji cen w obliczu spadającego tempa sprzedaży. Deweloperzy pozostają ostrożni w swoich prognozach, co może sugerować, że sektor ten będzie musiał zmierzyć się z nowymi realiami rynkowymi. Ostatecznie, jak zawsze, ostateczne decyzje należą do konsumentów, którzy swoją aktywnością zakupową wyznaczą kierunek dalszego rozwoju rynku nieruchomości w Polsce.

Podsumowanie

Podsumowując, rynek nieruchomości w Polsce znajduje się w fazie przejściowej. Stabilizacja cen może przynieść pewną ulgę kupującym, ale spadająca sprzedaż sugeruje, że deweloperzy będą musieli znaleźć nowe sposoby na przyciągnięcie klientów. Przyszłość rynku zależy od wielu czynników, w tym od sytuacji gospodarczej i polityki kredytowej banków. Z pewnością najbliższe miesiące będą czasem intensywnych analiz i strategii dostosowawczych ze strony deweloperów.

Zapisz się na newsletter!

Bądź na bieżąco z naszymi newsami & ofertami

Thank you for subscribing to the newsletter.

Oops. Something went wrong. Please try again later.

Powiązane posty